Kůň se v Přebuzi propadl do starého důlního díla, Zprávy Karlovarsko
O náročnou a dramatickou záchranu koně, který se propadl do starého důlního díla a zůstal v něm zcela zavalený, se s maximálním úsilím pokoušeli hasiči ve středu dopoledne v Přebuzi na Sokolovsku. I přes obrovské nasazení i stále se nevzdávají snahu samotného zvířete se nepodařilo dostat koně ze závalu živého.

Oznámení o záchraně koně v Přebuzi na Sokolovsku přijali hasiči na tísňovou linku ve středu v deset hodin dopoledne. Podle volající majitelky měl být kůň zhruba metr a půl hluboko. První jednotka hasičů na místě potvrdila, že ve výběhu pro koně došlo pod zvířetem k propadnutí zřejmě starého důlního díla, v propadu byl kůň navíc zasypaný až po krk.

Velitel zásahu si tak okamžitě na místo vyžádal nejen posilové jednotky, ale i speciální vybavení. Pro zajištění bezpečnosti při záchranných pracích byl na místo vyslán i technický kontejner s materiálem pro stabilizaci zřícených budov či právě výkopů. Operační středisko zároveň začalo zajišťovat bagr či jiný stroj pro výkopové práce, stejně tak speciální vyprošťovací automobil kolegů drážních hasičů a také autojeřáb. Kromě zajištění techniky vyhledalo operační středisko, kde se v místě zásahu nachází bývalá důlní díla. Hasiči na místě mezitím začali ručně vykopávat prostor pro záchranu koně, současně bylo nutné zajistit bezpečnost zasahujících hasičů. Z dostupných prostředků začali hasiči stabilizovat zvětšující se výkop. V průběhu přípravy pažení došlo několikrát k sesunutí okrajů, bylo tak nutné stále zvyšovat bezpečnost při práci. I s ohledem na skladbu zeminy v místě propadu, která byla velmi sypká, povolal velitel zásahu na místo sací bagr ze záchranného útvaru ve Zbirohu.

Koně po celou dobu kontrolovala přivolaná veterinářka, společně s velitelem zásahu konzultovala průběh záchranných prací. Čím víc byl kůň odhrabaný, tak se stále více snažil se vyprostit, bylo tak potřeba udržovat jej co nejvíc stabilního, aby si vlastními pokusy o záchranu ještě více neublížil. Tím, že zvíře bylo z větší části zasypané, hrozil takzvaný crush syndrom. Na koně obrovským tlakem působilo množství zeminy, kterou se hasičům dařilo odhrabávat stále ručně i dvěma bagry, jež se podařilo sehnat.

Po dvou hodinách zásahu, kdy již bylo zajištěné pažení kolem zvířete a především bagr rychlým tempem zvětšoval prostor pro záchranu, konstatovala veterinářka, že kůň v závalu uhynul.

Hasiči dokončili zabezpečení prostoru výkopu a po příjezdu sacího bagru na místo a jeho nasazení se jim podařilo dostat z výkopu veškerou zeminu, která držela koně. Po jeho vytažení z propadu, který byl nakonec zhruba tři metry hluboký, si koně převzala jeho majitelka. K události byl povolán rovněž zástupce firmy zajišťující stará důlní díla a také báňská záchranná služba pro zabezpečení propadu a také pro posouzení, zda nehrozí další nebezpečí. U zásahu bylo potřeba velké množství zasahujících hasičů a také techniky, proto byl vyhlášen III. stupeň požárního poplachu. Celá záchranná akce trvala pět hodin.

V průběhu dne to nebyla jediná záchrana koně. Ještě před výjezdem do Přebuzi zasahovali hasiči v karlovarské části města Rosnice, kde bylo potřeba zvednout koně na nohy ve stáji. S použitím lezecké techniky se v tomto případě podařilo koně zvednout a následně rozchodit.

Zdroj a foto: HZS Karlovarského kraje

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře