Kulhánkova koalice hodlá zadlužit kraj úvěrem ve výši 2,5 miliardy korun

O tom, že není Petr Kulhánek dobrý hospodář se přesvědčili už v Karlových Varech. Teď na to přijdou i občané celého kraje.

Petr Kulhánek, tento politický matador je především znám obyvatelům Karlových Varů, kde po dobu osmi let zastával funkci primátora. Během svého primátorování se „proslavil“ především tím, že vybrakoval městskou kasu tak, že dnes si musí město půjčovat peníze i na „barvu na zábradlí“. Kde se rozkutálely všechny miliony? Hlavně za externí právníky, prohrané soudní spory, zpackané koncesní řízení Alžbětinek nebo štědré dotace KSO. Pokud tímto způsobem povede i kraj, tak nám nezůstanou ani ty pomyslné „holé zadky“. (Celý článek ZDE…)

Vedení Karlovarského kraje si chce vzít úvěr ve výši 2,5 miliardy korun a vypisuje na to výběrové řízení. Chce tak zjistit, která banka jim nabídne nejlepší podmínky.
Dluhy nove krajske koalice

Hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (STAN) tvrdí, že jde o peníze k předfinancování projektů z Evropské unie k předfinancování projektů z Evropské unie, ať se to týká Fondu pro spravedlivou transformaci nebo nového programovacího období do roku 2027. “Pokud chceme maximálně využít dotační možnosti, je nezbytné mít připraveny prostředky na předfinancování evropských dotací”. uvádí Kulhánek

Podle opozičních zastupitelů se jedná o riskantní krok.

V současné době má kraj již dva úvěry. První na miliardu, který byl schválen ještě za hejtmana Josefa Novotného, nebo Martina Havla a je určený pro případné pokuty, korekce, odvody a podobně z minulosti, například z ROP Severozápad, se kterými se kraj stále potýká. Druhý na 800 milionů je na předfinancování projektů a investice. “Pokud chce vedení kraje tento ukončit a vzít si místo něj úvěr daleko vyšší, a to 2,5 miliardy, pochopil bych to v případě předfinancování projektů s dotační účastí, ale v kombinaci s tím, že takto vysoký úvěr chtějí začít splácet až v roce 2026, je to krajně nezodpovědné,“ uvedl krajský zastupitel Martin Hurajčík (ANO). Podle něj se část peněz z předfinancování sice vrátí, ale spoluúčast, a hlavně vlastní investiční projekty kraje budou spláceny v plné výši plus úroky. “A to je pořádný zásah do budoucích rozpočtů. Kraj bude od roku 2026 splácet při dobrém úroku asi 270 milionů ročně”!!! dodává Hurajčík

Výsledky ankety – Bude Petr Kulhánek dobrým hejtmanem Karlovarského kraje?
ANKETA Petr Kulhanek STAN hejtman Karlovarskeho kraje

Zdroj: Deník
, , ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře