Krajské listy - menší náklad a nepochopitelná cena. Další díra do krajského rozpočtu

Nové vedení Karlovarského kraje v čele s hejtmanem Petrem Kulhánkem (KOA/STAN) rozhodlo, že oblíbené Krajské listy budou vycházet v mnohem menším nákladu. Zatím byl náklad 132 tisíc výtisků, kdy kraj platil ze jedny novina cca 1,26 Kč. Nyní půjde o 4 tisíce výtisků a jedny noviny vyjdou daňového poplatníka na cca 20,75 korun… ?!

Více na toto téma uvedla poslankyně Parlamentu ČR a krajská zastupitelka Jana Mračková Vildumetzová (ANO) na svém Fb profilu:

Informační měsíčník Karlovarského kraje je dlouholetým evergreenem. Jeho problém nikdy nespočíval v obsahu, ani ve vizuálu, ale v distribuci. Když jsem jako hejtmanka Karlovarského kraje navštěvovala obce a města, ptala jsem se, kolika lidem Krajské listy do schránky vůbec nechodí. Zjistili jsme, že problém distribuce a její kontrola je velmi složitá, a tak jsme připravovali její zásadní změnu, na tu ale již za našeho vedení nedošlo. Dochází k ní ale nyní a to hned s několika zádrhely. Současné vedení kraje si statečně a hlavně bez jakékoliv komunikace se zastupiteli vyhlásilo výběrové řízení na vydávání Krajských listů. Jeho výsledek může být ale katastrofální, což samozřejmě nikoho z vedení kraje nezajímá.

Pojďme si porovnat jednotlivá čísla: 

Do současnosti Krajské listy vycházely v nákladu 132 tisíc výtisků. Podle smlouvy je měl dostat každý občan kraje do schránky + si mohl požádat i o jeho elektronické zaslání na email. Jeden výtisk vyšel kraj na zhruba 1,26 korun. 

Nově, od 1. července, budou Krajské listy vycházet pouze v nákladu 4 tisíce výtisků, a ty budou umístěny na frekventovaných místech měst a obcí. V Karlovarském kraji máme 134 měst a obcí, takže to vychází na každé město a obec zhruba 30 výtisků, což je pro velká města opravdu nedostatečný počet. To podstatné jsou ale peníze. V přepočtu na jeden výtisk totiž nynější vedení kraje zaplatí vydavateli přibližně 20,75 korun a možnost elektronického zaslání zůstává zachována. 

Krajske listy Karlovarskeho kraje

V porovnání je jasně viditelný cenový rozdíl. Ovšem, to ale zdaleka není vše. Vedení kraje totiž nabídlo všem obyvatelům kraje možnost objednávky tištěných Krajských listů a jejich distribuci do schránky. Dosud nezná počet zájemců a tedy ani konečný počet objednaných výtisků. Přesto ale vypsalo výběrové řízení na konkrétní počet 4000 kusů. V případě většího zájmu obyvatel tedy bude muset kraj platit takzvaný dotisk. To budou další veřejné peníze, které dodavatelské firmě pošle už bez výběrového řízení. A protože by cena dotisku měla být podle našich informací za zhruba 13 korun, jsou to opět jednoduché počty. V případě, kdy by si o doručení Krajských listů požádalo pouze deset procent majitelů poštovních schránky, tedy cca 13 000 lidí, zaplatil by kraj za jedno vydání nad rámec ceny uvedené ve výběrovém řízení ( ta byla 80 tisíc měsíčně) dalších 117 tisíc korun měsíčně. Za jeden rok je to téměř dva a půl milionu korun. Za pět let, na tuto dobu je uzavřena nová smlouva, to bude činit dokonce sedm milionů korun navíc.

Takže kraj nebude mít 132 tisíc výtisků Krajských listů, ale přesto cenu bude platit stejnou jako tomu bylo doposud za 132 tisíc výtisků, ale nově výtisk dostane jen asi desetina občanů kraje. A to raději ani nechceme domyslet, kolik milionů by to bylo v případě dotisku dvaceti nebo i více tisíc kusů, což nemusí být vůbec nereálné, protože v našem kraji žije zhruba 65 tisíc seniorů a zdaleka ne každý senior má doma počítač s internetem, či chytrý telefon, aby si Krajské listy mohl přečíst online. Budou tedy stále raději preferovat tištěnou podobu, kde se dozví mnoho užitečných informací např. o lékařských pohotovostech, zajímavých akcích a mnoho dalšího.

Opět tedy musím konstatovat, že vedení kraje jednalo zbrkle a hlavně bez jakékoliv komunikace napříč politickým spektrem. Vzhledem k výše popsanému také bez naprostého náznaku transparentnosti. A skutečnost, že se jednalo o naprosto netransparentní výběrové řízení, dokresluje i fakt, že nikdo z opozičních zastupitelů nedostal možnost být ve výběrové komisi. A to je u jiných výběrových řízení naprosto automatické. Otázkou tedy zůstává, proč hejtman Kulhánek a jeho radní na opozici v tomto případě zapomněli, nebo ji vědomě přehlídli.

Zdroj: Fb – Jana Mračková Vildumetzová, poslankyně Parlamentu ČR a zastupitelka Karlovarského kraje (ANO)

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře