Index života. Karlovarský kraj bude žádat o otevření lázní pro samoplátce
O zpřístupnění lázeňské léčebné péče hrazené samoplátci po ukončení nouzového stavu i o tom, jaké podmínky musí splňovat kvalitní postcovidová léčba, online jednali zástupci Karlovarského kraje, Svazu léčebných lázní ČR, Institutu lázeňství a balneologie, Destinační agentury Živý kraj a další aktéři z oblasti lázeňství v regionu.

Shodli se na tom, že kraj požádá vládu o jednání ohledně otevření lázní pro samoplátce po ukončení nouzového stavu a připojí se tak k aktivitě Svazu léčebných lázní ČR. Dále vznikne manuál, jenž nastaví parametry kvalitní postcovidové lázeňské léčby, aby lidé přesně věděli, co má taková péče zahrnovat a která zařízení jsou schopna ji poskytovat. 

„Procházíme sice obdobím výměny ministrů zdravotnictví, ale lázeňství už zkrátka nemůže dál čekat, co nastane. Po dohodě s prezidentem Svazu léčebných lázní Eduardem Bláhou, který oslovil nového ministra zdravotnictví s apelem na jednání mimo jiné ohledně otevření lázní pro samoplátce, rozšíření indikačního seznamu pro lázeňskou péči o postcovidové indikace apod., se připojí i Karlovarský kraj. Dopisem požádáme vládu o diskusi na toto téma,“ vysvětlil náměstek hejtmana Vojtěch Franta.

Podle předsedkyně sdružení lázeňských subjektů MEDISPA Jany Vaňkové je také třeba řešit podmínky, za kterých mohou různá zařízení nabízet takzvanou postcovidovou péči o lidi po odeznění onemocnění COVID-19. V první řadě je nutné formulovat náplň léčebného programu zaměřeného především na postižení dýchacích cest a další následky této nemoci, aby bylo jednoznačné, která lázeňská zařízení jsou schopna takovou léčebnou péči nabídnout. Základní manuál, který popíše parametry léčebné postcovidové péče, připraví krajský Institut lázeňství a balneologie​ (ILAB). Jak uvedl předseda rady ILAB Ladislav Špišák, do dvou týdnů by měl být podklad zpracován a informace budou k dispozici poté nejen odborníkům v lázeňství a jednotlivým zařízením, aby věděla, zda podmínky splňují, ale rovněž veřejnosti.
 Náměstek hejtmana Vojtěch Franta upozornil i na to, že je třeba jednat se státem o nastavení co nejjednodušší možnosti přispět na rekonvalescenci spojenou s proděláním COVID-19 zdravotníkům a dalším profesím, jež se během své práce nevyhnuly nákaze koronavirem. 

Rada Asociace krajů ČR také na  návrh hejtmana Karlovarského kraje Petra Kulhánka požádá Ministerstvo zdravotnictví ČR, aby povolilo poskytování lázeňské léčebně rehabilitační péče bez ohledu na způsob úhrady (tedy i pro samoplátce) a rozšířilo indikační seznam pro lázeňskou péči o tzv. „postcovidové indikace“.

Zdroj: Informační portál Karlovarského kraje

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře