Karlovarská krajská nemocnice je nejlepší v regionu, Karlovarská nemocnice informuje o omezení provozu, Karlovarská nemocnice má nové oddělení pro přípravu cytostatických léčiv
Nemocnice Karlovy Vary má na centrálních operačních sálech nově k dispozici sondu, která slouží k nalezení první napadené uzliny u pacientek s nádorem. Právě totiž karcinom prsu je nejčastější onkologické onemocnění u žen. Jen v České republice je ročně diagnostikováno až 7 000 nových případů rakoviny prsu. Nová sonda stála téměř 900 tisíc.

Sentinelová lymfatická uzlina bývá tou první uzlinou, do které se s největší pravděpodobností rozšíří nádorové buňkybuňky z primárního nádoru. Při šíření zhoubného nádoru se buňka nejčastěji objeví nejprve v sentinelové lymfatické uzlině, a teprve poté se rozšíří do dalších lymfatických uzlin.

Díky nově pořízené sondě je detekce sentinelové uzliny snadnější a přesnější. Pacientce se do prsu k nádoru píchne jako indikátor radioizotop, tj. látka, která vyzařuje lehkou radioaktivitu. Na operačním sále poté chirurg, díky sondě, která zachycuje tuto aktivitu, sentinelovou uzlinu nalezne, vyjme a během operace odešle patologovi. Ten je poté schopen říci, zda se v uzlině nalézá metastáza či nikoliv. 

„Tato sonda je naprosto zásadní pro operativu nádorů prsu, umí detekovat jak radioizotop technecia, tak radioizotop jódu, kterým jsou značeny například velmi malé, nehmatné nádory,“ uvedla Andrea Jakešová, specialistka na mammologii v karlovarské nemocnici.

Chirurgové v Nemocnici Karlovy Vary odoperují přes 100 pacientek s nádorem prsu ročně. Další uplatnění tato technologie přináší například i při operacích zhoubných nádorů kůže – melanomů, které jsou prováděny v karlovarské nemocnici ve spolupráci kožního a chirurgického oddělení.

Sonda byla pořízena z fondů Evropské unie, respektive z projektu  REACT-EU, kdy KKN byla úspěšným žadatelem vyhlášené dotace. 

Zdroj: Informační portál Karlovarského kraje

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře