Karlovarská hvězdárna chátrá. Město plánuje rekonstrukci
V Karlovarském kraji se nachází jen jedno zařízení, které se na vrcholové úrovni věnuje astronomii. Je to karlovarská Hvězdárna Františka Krejčího, která leží nad lázeňským městem v místní části Hůrky. Již šedesát let vychovává nové nadšené astronomy a vědce. A právě na udržení hvězdárny a její další rozvoj by se teď chtěli zaměřit karlovarští politici.

Naše hvězdárna je bohužel ve velmi špatném technickém stavu. Myslím, že bez nadsázky se dá říct, že celý objekt drží pohromadě jen díky panu řediteli Miroslavovi Spurnému. Je rozhodně na čase, aby se město v tomto směru více angažovalo,“ říká karlovarský radní Václav Skuhravý z hnutí Karlovaráci.

Současný objekt hvězdárny v Hůrkách se stavěl svépomocí v letech 1959-1963. Hvězdárna byla slavnostně otevřena 7. července 1963 a za astronomický kroužek převzal klíče František Krejčí, který se na dalších dvacet let stal jejím vedoucím. Dnes nese hvězdárna i jeho jméno. Původní objekt je dnes ale v dezolátním stavu, již několik let se proto řeší jeho budoucnost.

První studie vycházela z přestavby tohoto objektu, což bylo svým způsobem symbolické, protože se město snažilo zachovat současné prostory. Pak město přehodnotilo svůj původní záměr s tím, že současné prostory už není možné zachovat. Takže vznikla druhá studie, která s technologiemi překračovala finanční limit, protože se uvažovalo i o sálu planetária. Třetí a prozatím poslední studie je zhruba poloviční.

Současné vedení karlovarského magistrátu plánuje projekt nové hvězdárny znovu oprášit. Stavba nové hvězdárny by měla vzniknout na místě té stávající a půjde o objekt splňující všechny nároky kladené na podobné instituce v 21. století.

Dnešní hvězdárny v sobě kombinují vědecké, vzdělávací, popularizační i volnočasové funkce. Zároveň musí splňovat všechna kritéria bezpečnosti, hygieny a bezbariérovosti. „V tuto chvíli předpokládáme, že celý projekt rozdělíme do několika etap, aby bylo možné jej realizovat v delším časovém horizontu a nezatížil tak výrazně městský rozpočet. Osobně bych byl velmi rád, kdyby se nám podařilo najít i nějaký vhodný dotační titul. Pokud by to vyšlo, tak bychom z evropských peněz mohli v našem městě vybudovat moderní vědecko-popularizační centrum s širokou škálou využití,“ myslí si Václav Skuhravý (Karlovaráci).

Pokud se podaří sehnat pro projekt dostatečnou politickou podporu, rádi by Karlovaráci začali s realizací projektu již v následujícím volebním období. „Myslím, že by se to mělo stát jedním z témat dalších čtyř let. Protože společně s novou hvězdárnou by naše město získalo špičkové centrum se zaměřeném na laickou i odbornou veřejnost,“ uzavřel Skuhravý.

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře