V Sokolově začal další transport pacientů s covidem-19. Tentokrát na Vysočinu. Karlovarský kraj upozornil vládu. Nastal čas pro přeshraniční transporty pacientů

Karlovarský kraj dnes členy vlády upozornil na to, že nastala doba pro aktivaci spolupráce našeho státu s Německem ohledně přeshraničních transportů pacientů. Z pohledu kraje se ČR blíží k hraniční kapacitě lůžkové intenzivní péče.

Premiér Andrej Babiš potvrdil, že vláda má připraven rámec pro takovou spolupráci, jakmile o ni zažádá krajská koordinátorka pro intenzivní péči. Jeho slova potvrdil i ministr zdravotnictví Jan Blatný.

Karlovarský kraj v té souvislosti dnes také obeslal vedení příhraničních bavorských okresů, aby je informoval o situaci a požádal o stanovisko, zda by bylo možné na přeshraničních transportech pacientů s COVID-19 spolupracovat. 

Hejtman Petr Kulhánek vysvětlil: „Jsem přesvědčen, že je možná dohoda o sdílení lůžkové kapacity velmi aktuální. Pravidelně se organizují četné převozy z nemocnic v kraji, nejvíce z té chebské, jde o zhruba 10 – 20 pacientů denně, kteří se odvážejí do nemocnic v Jihlavě, Mostu nebo v Teplicích. Zároveň mi Rada kraje uložila situaci dále řešit, včetně toho, abych se spojil s bavorskými protějšky a získal informace o dostupné lůžkové kapacitě. Dostávám také kontinuální žádosti z regionu o aktivaci této spolupráce od občanů i od zástupců měst, vznikly různé petice k tomuto tématu. Stejně tak registruji vyjádření německých politiků, že na poskytnutí takové pomoci jsou připraveni. Uvědomujeme si, že to není nástroj k vyřešení situace, ale jedna z možností, které bychom měli využít souběžně s mezikrajským transportem v ČR.“ Komunikace s příhraničními nemocnicemi začne, jakmile kraj obdrží reakci z bavorské strany.

Zdroj: Fb – Karlovarský kraj – oficiální stránka

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře