Jana Mračková Vildumetzová chce lobbovat za gigafactory v Karlovarském kraji, Poslankyně Jana Mračková Vildumetzová (ANO) byla včera večer zvolena místopředsedkyní Sněmovny.
Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny a poslankyně za Karlovarský kraj Jana Mračková Vildumetzová (ANO) se chce obrátit na kolegy z kraje v obou parlamentních komorách a přesvědčit je, aby podpořili přesun plánované stavby továrny na elektrobaterie do aut z Líní na Plzeňsku do Karlovarského kraje.

Karlovarský kraj má podle ní podmínky pro stavbu takzvané gigafactory a navíc jde o strukturálně postižený region, který podobný typ investice potřebuje. Vedení kraje podle ní za přesun nebojuje, což ale karlovarský hejtman Petr Kulhánek (za STAN) odmítl jako nepravdivé. Podle ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) se v minulosti už o jedné lokalitě v Karlovarském kraji uvažovalo, místo však nakonec nemělo dostatečnou kapacitu.

O výstavbě továrny na baterie pro automobily uvažují velké nadnárodní firmy, například Volkswagen nebo jihokorejská LG. Česká republika je jen jednou ze zvažovaných zemí. Například Volkswagen, který plánuje investici až 120 miliard Kč, si vybírá i mezi Maďarskem, Slovenskem a Polskem. Rozhodnutí o vhodné lokalitě zatím ze stran investorů nepadlo. Jednou z lokalit by mohl být i Strategický podnikatelský park Plzeň-Líně (SPP), kde se počítá se vznikem průmyslové zóny až na 400 hektarech. Záměr ale naráží i na odpor okolních obcí.

Bývalou karlovarskou hejtmanku znepokojil souhlas vlády se zrušením letiště v Líních u Plzně, kde má vzniknout podnikatelský park. “Tento projekt měl být realizován v Karlovarském kraji. A to především proto, že pozemky a zázemí na podobnou investici jsou v zásadě připravené, pozemky jsou v relativně krátkém čase řešitelné, a především jsou zde k dispozici lidé, kteří by mohli v tomto projektu pracovat,“ uvedla v tiskové zprávě. Podle ní by přesun záměru do Karlovarského kraje měla podpořit vláda. “A přijde mi naprosto absurdní, že současné vedení kraje za to nebojuje,“ dodává.

O umístění gigafactory v Karlovarském kraji se snaží společnost Sokolovská uhelná, respektive její sesterská společnost SUAS GROUP, která připravuje ucelený systém bateriového řetězce, kde by se podílela na těžbě lithia, zpracování pro bateriový průmysl i jejich recyklaci. Výroba baterií pro automobily by mohla být vítanou součástí tohoto záměru.

Podle MPO se pro umístění továrny jedna z lokalit v Karlovarském kraji řešila už v minulosti, nebyla však dostačující. “Už za minulé vlády ANO bylo na stole pět variant umístění gigafactory. Je pravda, že jedna byla v Karlovarském kraji. Ale ta se nakonec ukázala kvůli velikosti jako nedostačující,” řekl ČTK náměstek ministra Edvard Kožušník.

Poslankyně se chce sejít s místopředsedou Senátu Janem Horníkem (STAN), senátorem za Karlovarsko, a přesvědčit ho, aby se všichni poslanci a senátoři z Karlovarského kraje postavili za její iniciativu přesunu této investice do Karlovarského kraje. Interpelovat chce i karlovarského hejtmana Kulhánka, bude od něj chtít třeba vysvětlení, jak bude zajištěna letecká záchranná služba pro Karlovarský kraj, pro kterou je nyní zásadní východisko také letiště v Líních u Plzně.

Zdroj: ČTK

 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře