Skandál krajské koalice Petra Kulhánka

Hejtman Petr Kulhánek (STAN), který se vždy staví do role “ochránce” Karlovarského symfonického orchestru (KSO), odmítl podpořit návrh krajských opozičních zastupitelů na navýšení finančních prostředků pro KSO a orchestr v Mariánských Lázních.

K tomuto tématu se na svém facebookovém profilu vyjádřila i primátorka Karlových Varů Andrea Pfeffer Ferklová (ANO)

Minulý týden jsme na zastupitelstvu města řešili Karlovarský symfonický orchestr a jeho financování.

Město Karlovy Vary přispívá orchestru ze svého rozpočtu částkou 38,6 mil. korun, především na mzdové výdaje. Z celkové částky na kulturu v Karlových Varech jde tak o přibližně 40%.

Zastupitelé Kulhánek, Čermák, Klsák a Janů jsou ti, kteří neustále upozorňují na potřebu dostatečné podpory a financování KSO. A na pondělním krajském zastupitelstvu jasně prezentovali.

Ukázka, jak funguje síla slepované koalice. Ta hlasovala, jak potřebovala a povýšeně přehlížela racionální požadavky opozice. Později však přišel moment, kdy jsem navrhla, aby z přebytku krajského hospodaření za loňský rok bylo poskytnuto 5 milionů korun pro Karlovarský symfonický orchestr na mzdy hráčů. Zastupitel Martin Hurajčík žádal 2,5 milionu pro orchestr v Mariánských Lázních. V současné době poskytuje kraj příspěvek ve výši 1,5 mil. korun, jak našemu orchestru tak i  mariánskolázeňskému.

Ve srovnání s tím jaké finanční prostředky vkládá do orchestru město Karlovy Vary se jedná skutečně o velmi zanedbatelnou částku.

Oba jsme čekali, že v tento moment, ačkoliv jsme v opozici, hejtman dostojí svých slibů a vládnoucí koalici doporučí hlasovat pro. Vždyť přeci před týdnem slíbil zastupitelům města Karlovy Vary finanční podporu orchestru a nyní, když se rozdělovaly peníze z přebytku hospodaření, couvnul!!!

A tady nastal přesně ten moment. Něco jiného se říká na městě a něco jiného na kraji.

Najednou se ze siláků stávají slaboši. Proč nedokázal jako kapitán svému týmu říci: „KSO ty peníze potřebuje, dejme mu je.” Nebo možná: „Já jsem to minulý týden slíbil, pojďme to schválit.”

Když je možné skutečně pomoci, tak najednou není ten správný důvod, jak rozhodnutí obhájit. Celé ty uplynulé týdny bylo slyšet jen, jak je zapotřebí KSO podporovat, jak se město snaží symfoniky zrušit, omezit.

Najednou sliby zastupitelům města Karlovy Vary, nic neznamenají, všechna vyjádření ve prospěch KSO jsou neplatná. Myslím si, že situaci Karlovarského symfonického orchestru zná pan hejtman Petr Kulhánek dostatečně dobře a jeho slib byl i slibem symfonikům, které takto podrazil. Bohužel hejtman najednou na vše zapomněl a smutné je, že se stejně zachoval i starosta Mariánských Lázní, který by měl stát za svým orchestrem.

Přeji si a doufám, že finanční prostředky z Karlovarského kraje pro náš orchestr, který má však regionální zásah, nakonec získáme. Jen to nejspíš nebude tak jednoduché.

Musíme si ale počkat, až si vedení kraje sladí kroky a dostanou všichni ty správné noty…”

Zdroj: Fb – Andrea Pfeffer Ferklová

 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře