Hejtman Petr Kulhánek, Karlovarský kraj, Zprávy Karlovarsko

Dotace z Operačního programu Spravedlivá transformace rozhodně nejsou v ohrožení

V pátek navštívil Karlovarský kraj ministr Petr Hladík, kterého jsem v rámci jednání s Radou Karlovarského kraje informoval o stavu strategických projektů, jež budou podávány do vybraných výzev Operačního programu spravedlivá transformace. Zároveň s tímto jsem také upozornil pana ministra na to, že u tří projektů je třeba dbát zvýšené pozornosti. Není tedy pravdou, že pan ministr mi sdělil jakoukoliv „špatnou zprávu“, jak se objevuje v tiskové zprávě hnutí ANO.

Jedná se o projekt města Aš „vlaštovka“, projekt České zemědělské univerzity v Praze (ZČU) „Chytrá krajina2030+“ a projekt města Boží Dar „Regenerace brownfieldu Horský hotel Klínovec a jeho okolí“. Každý z těchto projektů má v tuto chvíli specifické problémy,  na něž jsem právě na společném jednání upozornil, a to zejména proto, aby bylo zřejmé, že o nich víme a dále monitorujeme jejich postup. Ani u jednoho z těchto projektů se nejedná o kritickou situaci. Kraj jen zvýšil dohled nad projekty, a to prostřednictvím Regionální stále konference, jež dozoruje přípravu projektů.

U projektu města Aš jsme evidovali problém ve chvíli, kdy se po komunálních volbách změnilo vedení na radnici a nebylo zřejmé, zda i nové vedení bude ve shodě s tímto projektem. Nicméně se ukazuje, že kroky zástupců města vedou zdárně k realizaci projektu. Zde možné riziko tedy významně opadá.

U projektu horského hotelu Klínovec je v tuto chvíli problém to, že zatím nebyl nalezen strategický partner pro realizaci projektu, což je velmi zásadní, protože bez tohoto není možné projekt do výzvy podat. Město Boží Dar, které je žadatelem, musí tedy strategického partnera dále hledat.

Poslední projekt, u kterého jsme zaznamenali zvýšenou potřebu dohledu, je projekt Česká krajina 2030+. Zde jde o časové rozložení přípravy. Neměli jsme totiž zpětnou vazbu, v jakém fázi je příprava stavu proveditelnosti. A protože se snažíme předcházet jakýmkoliv případným problémům a potížím, považoval jsem za důležité tyto informace předat také panu ministrovi a jeho týmu. Bylo nám doporučeno, abychom zvážili, zda je reálné stihnout celou přípravu a zda projekty splňují podmínky spravedlivé transformace. Ze strany ministerstva přislíbil intenzivní jednání s evropskou komisí ve věci veřejné dovolené podpory, a to tak, aby projekty sloužily k transformaci území, ke změně zaměstnanosti, vzdělávání, úpravě sociální péče a dalším.

Jak sám ministr Hladík upozornil, v Ústeckém i Moravskoslezském kraji  byly některé projekty staženy a finance, které měly být využity právě na tyto, budou transformovány na dokrytí těch stávajících. V Karlovarském kraji ale k takové situaci nedošlo, ministr na tiskové konferenci také potvrdil, že kvůli takovému kroku do regionu rozhodně nepřijel. A my uděláme také maximum pro to, aby tato situace nenastala.

Považuji za neférové jednání zveřejňování nepravdivých a neúplných informací, ke kterému ze strany hnutí ANO opakovaně dochází.    Jsem ochoten přijmout konstruktivní kritiku, ale s touto nemá reakce zástupců ANO pranic společného.

Zdroj: Informační portál Karlovarského kraje

, , ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře