hasici epidemie hzs karlovarskeho kraje covid koronavirus

Pět tisíc hodin odsloužených v nemocnicích, patnáct tisíc rezervací na testování. Během podzimních měsíců jsou hasiči v Karlovarském kraji zapojeni do řešení epidemiologické situace v rámci onemocnění Covid-19.

Od září nepřetržitě pracuje Štáb HZS Karlovarského kraje, který společně s představiteli kraje, zdravotnických zařízení a hygienické stanice reaguje na nově vzniklé potřeby související s tímto onemocněním. Kromě činnosti kraje hasiči od 7. října zřídili a obsluhují rezervační linku pro registraci testovaných osob. Do čtvrtka 19. listopadu operátoři této linky provedli 15 197 rezervací na testy na odběrných místech pro osoby indikované lékaři či hygieniky. Kromě hasičů obsluhují rezervační linku i pracovníci krajského úřadu. Od 16. října po dohodě se zdravotnickými zařízeními v kraji pomáhají hasiči jako nekvalifikovaný zdravotnický personál v nemocnicích v Karlových Varech, Sokolově a v Chebu. Vyčleněno bylo 30 hasičů, kteří se střídají ve třech směnách. Za měsíc činnosti v nemocnicích zde odsloužili hasiči 5000 hodin. Zapojeni jsou do všech činností na jednotkách intenzivní péče. Dva hasiči, kteří mají zdravotnické vzdělání, rovněž slouží v pravidelných směnách na urgentním příjmu karlovarské nemocnice. Další dva hasiči se zdravotnickým vzděláním jsou vyčleněni do mobilního odběrného týmu. Tento tým je nasazen od 26. října a za tuto dobu provedl 559 odběrů na test a přitom najezdil po kraji 4719 kilometrů.

V rámci dalších mimořádných úkolů hasiči pravidelně provádí na vybraných místech desinfekce ozonovým generátorem, ohniskové desinfekce pomocí generátorů teplého desinfekčního aerosolu, desinfekci osobních ochranných prostředků pro zdravotnická či sociální zařízení a také skladování, rozdělení a distribuci osobních ochranných pomůcek a dalšího materiálu.

Činnosti hasičů v nemocnicích a v mobilním odběrovém týmu se předpokládá do konce měsíce listopadu. V případě potřeby může být prodloužena. Po dobu plnění mimořádných úkolů byla na stanicích HZS Karlovarského kraje změněna doba služby, místo obvyklých tří směn se střídaly pouze dvě směny, aby bylo možné personálně zajistit jak plnění úkolů požární ochrany, tak i mimořádných úkolů a zároveň do nejvíce chránit hasiče před rizikem šíření onemocnění. Od pondělí 23. listopadu se na stanice vrací běžný třísměnný provoz.

Zdroj: HZS Karlovarského kraje

V přiloženém videu je zaznamenána jedna dvanáctihodinová směna a činnost hasičů v karlovarském nemocnici.

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře