Dny evropského dědictví města Karlovy Vary
Dny evropského dědictví každoročně v průběhu měsíce září otevírají nejširší veřejnosti brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor, včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo zcela nepřístupné. Každoročně se do akce připojují i Karlovy Vary. Letos budou čtyři vybrané objekty a lokality zpřístupněny v termínu 17. 9. a 18. 9. Chybět nebude odborný výklad a doprovodný kulturní program.

Vstup je ZDARMA.

PROGRAM:

Sobota 17. září 

Podzemí chrámu svaté Máří Magdalény – Karlovy Vary

Památka bude přístupná: od 10:00 do 12:00 hodin

Odborný výklad: průvodce z příspěvkové organizace SPLZaK

V podzemí chrámu sv. Máří Magdalény stojí za pozornost nejen založení celé barokní stavby, ale také jedinečný Boží hrob, sbírka usazenin z vřídelní vody nebo zachovalá cesta, která vedla kolem původního gotického kostela.

V takzvané kryptě jsou uloženy kosterní pozůstatky ze zrušeného hřbitova, který býval v dřívějších dobách okolo kostela.  

Kostel svaté Kateřiny – Olšová Vrata

Památka bude přístupná: od 14:00 do 16:00 hodin

Odborný výklad: Mgr. Jiří Klsák

Původně opevněný gotický kostel sv. Kateřiny s přilehlým hřbitovem byl založen patrně již roku 1246 uprostřed obce Olšová Vrata.

Současnou podobu získal kostel po částečné barokní přestavbě a prodloužení v letech 1838-1843. V letech 1840-1849 byl pořízeno nový inventář kostela od loketského sochaře Johanna Wildta a karlovarského štafíře Johanna Viereckla. V roce 1972 byla střecha kostela pokryta novou šindelovou krytinou.

Neděle 18. září

Rusalka – vyhlídkový altán – Karlovy Vary

Procházka: od 10:00 do 12:00 hodin

Odborný výklad: Pavel Reiser

V roce 1810 nechal hrabě Chotek na místě dnešního altánu poblíž nové lesní promenády na krásném odlesněném místě nad říčkou Teplá v lázeňských lesích zřídit vyhlídku Belveder.

Altán byl oblíbeným místem spisovatele Vladimíra Párala, který se atmosférou chaty „pod buky“ inspiroval ve své „Knize rozkoší, smíchu a radosti“. Lázeňskými hosty často navštěvovaná chata Rusalka prošla roku 2008 celkovou rekonstrukcí, svah pod altánem byl vykácen, čímž byl obnoven výhled do údolí říčky Teplé.

Procházka na téma Baroko a klasicismus – Karlovy Vary

Procházka: od 14:00 do 16:00 hodin od Morového sloupu

Odborný výklad: Mgr. Lubomír Zeman

Procházka po nejstarších domech z éry baroka a klasicismu z období 17. a 18. století.

Z gotického a renesančního období se bohužel nedochovaly žádné stavby, protože téměř celé město bylo zničeno povodní v roce 1582. Tato živelná pohroma nebyla bohužel poslední. Nově vybudované Karlovy Vary shořely při požáru v pátek 13. srpna 1604. Z tehdejších 102 domů zbyly jen tři. V 17. a 18. století se město vyvíjelo již v barokním duchu. 

S rozvojem lázeňství a medicínských znalostí se začaly stavět nové druhy staveb, jako byly nemocnice, pohodlnější lázeňské budovy s vanovými lázněmi a kolonády. Po roce 1800 pokračoval vývoj města četnými novými stavbami v klasicistním slohu. 

Dny otevrenych dveri pamatek 2022 Karlovy Vary Zpravy Karlovarsko

Zdroj a foto: Magistrát města Karlovy Vary

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře