Cheb prohlubuje spolupráci s příhraničním Waldsassenem
Na oslavách, které Cheb v příštím roce chystá, se budou spolupodílet i němečtí sousedé.

Zástupci Chebu a německého Waldsassenu se setkali na chebské radnici. Témat k projednání byla celá řada. Starosta Jalovec informoval o dokončovacích pracích na výstavbě cyklostezky ve směru na Waldsassen. Pozval německé sousedy na tři nejvýznamnější kulturní akce příštího roku – FIJO, Letecký den a Národní zahájení Dnů evropského dědictví, kdy budou probíhat oslavy 700. výročí zástavy Chebska českým králům. Waldsassenští na oplátku nabídli Evropský týden, největší kulturní událost příštího roku, připravovanou v termínu 24. 6. až 3. 7. 2022. V rámci této akce je naplánováno vztyčení pamětní stély na společné hranici. Starosta Sommer kladně hodnotil spolupráci v rámci chebských leteckých dnů i propagaci česko-německých kulturních akcí.

Dalším tématem byla otázka méně příjemná, ale důležitá – nákupy pyrotechniky na Sv. Kříži a její odpalování v přilehlých lesích. Činnost, při které byli v posledních měsících přistiženi pouze občané německé národnosti. Místostarosta Jiří Černý požádal starostu z Waldassenu, zda by bylo možné občany v příhraničí informovat, že je tato činnost v Čechách zakázána stejně jako v Německu. Obě strany se domluvily na společném setkání s německými médii, předání informace a apelu na veřejnost.

Diskuze se vedla o možnosti zrcadlového přeshraničního projektu, na který by bylo možné získat dotaci z Programu přeshraniční spolupráce Česká republika – Svobodný stát Bavorsko. K tomu se nabízí na české straně rekonstrukce dominikánského kláštera, ve Waldsassenu pak plánovaná rekonstrukce klášterní knihovny.

V závěru společného setkání všichni zúčastnění ocenili možnost a přednosti osobního jednání, které všem v době uzavírání hranic tolik chybělo.

Zdroj: Město Cheb

 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře